Sportivii de la CS Știința, premiați la Gala Sportului Maramureșean 2017

Sportivii de la CS Știința, premiați la Gala Sportului Maramureșean 2017

Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Maramureș a organizat azi Gala Sportului Maramureșean TOP SPORT MARAMUREȘ 2017, în cadrul căreia au fost premiați cei mai buni sportivi ai județuluii.

Au fost recompensate, de asemenea, cele mai bune echipe ale anului 2017 și au fost acordate mai multe premii speciale.

Clasament sportivi 

1. Daiana Ioana Ghita (karate shotokan, CS Condor Baia Mare, antrenor Viorel Duta) – locul 2 la CM WSF (Varna, Bulgaria) – kumite individual shobu ippon; bronz la CE (Pardubice, Cehia) – kumite individual shobu ippon seniori, cat. 50 kg (418p)
2. Beatrix Pop (taekwon-do ITF, CS Stiinta Dragonul, antrenor Monica Goron) – aur la tehnici speciale individual junioare I la CM (Dublin,Irlanda); bronz la tehnici speciale la CEuropenele (Sofia, Bulgaria) (220p)
3. Bogdan Farcas (culturism, CS Gold Star Baia Mare, antrenor Monica Muresan) – argint la CE (Santa Susana, Spania) 166 cm seniori (203 p)
3. Diana Costin (karate shotokan, CS Condor Baia Mare, antrenor Viorel Duta) – bronz la CM (Varna) kumite individual shobbu ippon seniori, 66 kg (203 p)
4. Cosmin Zetea (taekwon-do ITF, CS Stiinta Dragonul, antrenor Dan Goron) – locul 4 la CE (Sofia), spargere de forta individual; bronz cu echipa la CM (Dublin) spergere de forta (177,16 p)
5. Alexia Hecico (atletism, LPS Baia Mare, antrenor Ana Hecico) – locul 5 la CE de cros juniori I; locul 4 la CM de cros (Premono, Italia); locul 2 cros montan Balcaniada (Televen, Bulgaria); locul 3 la Cupa Mondiala (Italia) (158,5 p)
6. Carmen Szatmary (sambo, CSM Baia Mare, antrenor Alin Popdan) – locul 2 la CM (Novi Sad, Serbia) individual 48 kg; locul 3 la CE (Porec, Croatia) (152 p)
7. Amalia Mali (fitness, CSM Baia Mare, antrenor Maria Szabo) – locul 5 la CM (Bistrita), juniori I 16-23 de ani; locul 6 la CE (Santa Susana) seniori (127 p)
8. Roxana Bonte (tir, CSM Baia Mare, antrenor Aurora Barbur) – locul 5 la CE (Maribor, Slovenia), juniori I (68 p)
9. Sean Morrell (rugby, CSM Stiinta Baia Mare, antrenori Eugen Apjok, Vasile Lucaci, George Sava) – locul 2 in Superliga de rugby; locul 1 in Cupa Regelui (60 p)
10. Stefan Lupu (volei, Stiinta Explorari Baia Mare, antrenori Marius Botea si Sorin Pop) – locul 3 Cupa României sezonul 2016-1017; locul 7 in Divizia A1 (25p)

Clasament echipe:
1. CSM Stiinta Baia Mare (rugby) – locul 2 in Superliga, locul 1 in Cupa Regelui

2. Stiinta Explorari Baia Mare (volei) – locul 3 Cupa României sezonul 2016-1017, locul 7 in Divizia A1

3. CS Minaur Baia Mare (handbal masculin) – promovare in Liga Zimbrilor

4. CSS 2 CNE Ukro Baia Mare (volei masculin) – promovare in Divizia A1.

Premii speciale:
1. Cristian Popa (taekwon-do ITF, CS Stiinta Dragonul, antrenor Dan Goron) – locul 5 la CM (Dublin), lupta individual seniori -57 kg
2. Sabin Tatu (taekwon-do ITF, CS Stiinta Dragonul, antrenor Dan Goron) – locul 5 la CM (Dublin), lupta individual seniori 85 kg

3. Tudor Abagiu (karate shotokan, CS Condor Baia Mare, antrenor Viorel Duta) – locul 1 la CE (Pardubice), juniori III, kumite individual shobbu ippon, 55 kg; locul 2 la CM (Varna) kumite echipa
4. Cornel Burzo (GO, CS GO Kisei Baia Mare, antrenor Mihaela Burzo) – locul 2 la CE pe echipe seniori Oberhof (Germania); locul 7 la CM (Guiyang, China), individual seniori
5. Balas Pop (karate shotokan, CS Condor Baia Mare, antrenor Viorel Duta) – locul 2 la CM (Varna), kumite echipe; locul 2 la CE (Pardubice, Cehia) kumite individual shobbu ippon, juniori 3 (12-13 ani)
6. Alina Bud (sambo, CSM Baia Mare, antrenor Denis Pop) – locul 3 la CE (Praga), individual juniori I, 70 kg
7. Damaris Funeczan (sambo, CSM Baia Mare, antrenor Vasile Pop) – locul 5 la CM (Novi Sad) juniori I, cat. 60 kg
8. Lorena Micu (Wushu Kung Fu, CS Wing Chun Baia Mare, antrenor Elian Micu) – locul 4 la CE (Tbilisi, Georgia), individual Chum Kiu juniori I
9. Alexandru Catana (orientare, CS Stiinta Electro Sistem, antrenori Istvan Sebestyen si Lucia Pop) – locul 1 la Campionatul de Sud Est al Europei, medie distanta juniori II; locul 26 la CE (Banska, Slovacia), lunga distanta individual
10. Bogdan Petrean (karate kyokushin, CS Kanku Baia Mare, antrenor Grigore Petrut) – locul 5 la CE Under 16 (Wroclaw, Polonia) juniori I
11. Iulian Hartig si Codrin Bercu (rugby, CSS 2 Baia Mare, antrenor Razvan Popovici) – locul 5 la CE Under 20 (Bucuresti)
12. Vlad Bocanet si Luca Nichitean (rugby, CSS 2 Baia Mare, antrenor Razvan Popovici) – locul 3 la CE Under 18 (Franta)
13. Diana Irimus (karate kyokushin, CS Sakura Budo Club Baia Mare, antrenor Cristian Bejan) – locul 2 la Cupa Europeana (Sibiu), kumite individual 16-17 ani
14. Matei Amarandei (fitness, CSM Baia Mare, antrenor Monica Szabo) – locul 5 la CM (Novi Sad) juniori II
15. Roxana Culcean (orientare, CS Stiinta Electrosistem, antrenori Istvan Sebestyen si Lucia Pop) – locul 3 la Campionatul de Sud-Est al Europei (Durmitor, Muntenegru) – lunga distanta individual tineret
16. Doris Pusztay (inot, CSM Baia Mare, antrenor Eniko Palencsar) – locul 3 la Campionatul Balcanic (Sofia), 50 m fluture
17. Marian Zaha (lupte greco romane, CSS 2 Baia Mare, antrenor Vasile Gui) – locul 3 la Campionatul Balcanic (Murska Sobota, Slovenia), juniori II.

Cu diplome de onoare au fost recompensati Rodica Dunca (fosta gimnasta), Monica Hordo si Iosif Hecko (atleti veterani), Doru Ioan Pop (Asociatia Nevazatorilor Maramures) si Andrei Cupsa (concurent Special Olympics).

DJST Maramures a mai acordat diplome mai multor ziaristi baimareni, pentru contributia avuta la promovarea sportului maramuresean in anul 2017.

Lasa un Comentariu

Adresa de email nu se va publica *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>