Două competiții de orientare ţn alergare organizate ţn Baia Mare. Vezi rezultatele obținute de CS Știința Electro Sistem

Două competiții de orientare ţn alergare organizate ţn Baia Mare. Vezi rezultatele obținute de CS Știința Electro Sistem

La sfarsitul acestui weekend, in perioada 8-9 aprilie, la Baia Mare peste 200 de sportivi de la 29 de cluburi de profil din toata tara au luat startul la doua importante competitii de orientare in alergare, competitii organizate sub egida Federatiei Romane de Orientare in parteneriat cu clubul sportiv Stiinta Electro Sistem Baia Mare: a cincea etapa din cadrul Campionatului National de Parc Oras precum si Campionatul National de Semimaraton.  Organizatorii nu au precupetit niciun efort in tentativa lor de a asigura doua zile de competitie foarte bine organizate, cu trasee inteligent concepute, la final toata lumea apreciind calitatea celor 2 zile de intreceri.

In prima zi de competitie s-a  derulat etapa a cincea din cadrul Campionatului National de Parc-Oras, intrecere ce s-a desfasurat in imprejurimile Campului  Tineretului, cu sosirea la Monumentul Ostasului Roman. Inedit a fost faptul ca o parte din traseele de concurs s-a derulat in incinta Muzeului Satului, orientarea printre casele de aici fiind  foarte apreciat de concurenti (multumim dnei director Monica Mare pentru acordul dat pentru ca traseele sa treaca prin incinta acestei institutii). Deoarece traseele au fost de tip sprint, au rezultat viteze mari de concurs si implicit rezultate stranse in clasamentele finale. Se stie faptul ca in cadrul acestui tip de Campionat National la categoriile M si F 14, 18, 21 de ani se acorda doar puncte ce se contabilizeaza la sfarsitul anului 2017, de aceea clubul organizator a premiat toate categoriile de varsta cu Cupa Electro Sistem Baia Mare.

Punctajele maxime in cele 6 categorii de performanta au fost obtinute de:

M14 Vadean Catalin – CS Stiinta Electro Sistem Baia Mare

F14 Alexandra Roman – CS Stiinta Electro Sistem Baia Mare

M18 Biro Alexandru – CS Stiinta Electro Sistem Baia Mare

F18 Galateanu Adela : CS UNEFS Bucuresti

M21 Ciobanu Roman – CSU Craiova

F21 Anghel Andra – CSU Craiova

Castigatorii Cupei Electro Sistem sunt:

Masculin: M10 Codreanu Pustai Daniel (Maratin Baia Mare),M12 Hreniuc David, M14 ani Vadean Catalin, M16 Iacob Adrian, M18 Biro Alexandru (toti patru de la Stiinta Electro Sistem Baia Mare), M20 Minoiu Emi, M21 Ciobanu Roman (ambii CSU Craiova), M35 Toth Zoltan (Garage Racing Baia Mare), M45 Hecico Emil (CS Stiinta Electro Sistem Baia Mare), M55 Botos Sorin (CS Orienter Targu Mures), M65 Kuszalik Janos (Transilva Cluj Napoca), M75 Hecico Iosif ( CS Stiinta Electro Sistem Baia Mare), Open Lucian Alexandru (CSS Baia Sprie), Open Tehnic Peles Cosmin (Palatul Copiilor Miercurea Ciuc)

Feminin: F10 Sebestyen Carla, F12 Manu Andreea, F14 Roman Alexandra (toate trei de la Stiinta Electro Sistem Baia Mare), F16 Galateanu Daria, F18 Galateanu Adela (ambele UNEFS Bucuresti), F21 Anghel Andra (CSU Craiova), F35 Tamas Gina (Nord Baia Mare), F45 Pop Lucia (Stiinta Electro Sistem Baia Mare), F55 Bors Cornelia (CSU Brasov).

Campionatul National de Semimaraton a avut loc in zona Ardusat-Buzesti si a constat in parcurgerea de trasee de tip lunga distanta, distantele de alergat fiind de pana la 19,6 km cu aproape 700 de metri diferenta de nivel (cum a fost cazul in cadrul categoriei de elita masculin). Desi este cea mai grea proba din intreg sezonul competitional, s-au inregistrat putine abandonuri, datorita faptului ca sportivii prezenti la start s-au dovedit bine pregatiti fizic. Deoarece semimaratonul se adreseaza doar categoriilor M si F16 si peste, categoriile mici au fost premiate cu Cupa Stiinta.

Campionii Nationali in proba de semimaraton sunt:

Masculin: M16 Peles Vlad (CS Stiinta Electro Sistem Baia Mare), M18 Knoblock Peter (Transilva Cluj Napoca), M20 Minoiu Emi, M21 Mutiu Ovidiu (ambii CSU Craiova), M35 Tamas Relu (Spria Baia Sprie), M45 Hecico Emil ( CS Stiinta Electro Sistem Baia Mare), M55 Nicu Gheorghe (Maratin Baia Mare), M65 Galateanu Lucian (UNEFS Bucuresti)

Feminin: F16 Galateanu Daria (UNEFS Bucuresti), F18 Bartha Dorothia (Transilva Cluj Napoca), F21 Anghel Andra (CSU Craiova), F35 Atanasiu Erzsebet (Orientare Madaras), F45 Szocs Hajnal (CS Orienter Targu Mures), F55 Bors Cornelia (CSU Brasov), F65 Fey Klara (Transilva Cluj Napoca).

Castigatorii Cupei Stiinta sunt:

Hreniuc David la M12, Vadean Catalin la M14, Sebestyen Carla la F10, Manu Andreea la F12 (toti de la Stiinta Electro Sistem Baia Mare), Deak Bernadett la F14 (Ady Liceum Oradea), Szikszai Attila la Open (Transilva Cluj Napoca) si Deak Botond (Ady Liceum Oradea) la Open Tehnic.

Se aduc multumiri corpului de arbitrii coordonat de Istvan Sebestyen, echipa ce s-a achitat excelent de sarcina: Tantar Liviu, Indrecan Ionut, Libotean Stefan, Grigor Costan, Handro Cristian, Hreniuc Andrei, Constantin Cristian, Caosan Titel, Sebestyen Eliza, Manu Rodica, Roman Alina, Rosca Dionisie (Ramnicu Valcea) – controlor national FRO, dar si voluntarilor ce au contribuit la buna desfasurare a competitiei.

Lasa un Comentariu

Adresa de email nu se va publica *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>