38 de medalii obținute de dragonii băimăreni la CN de Taekwon-do

38 de medalii obținute de dragonii băimăreni la CN de Taekwon-do

In perioada 2- 4 martie 2018 la Sala Sporturilor Lascar Pana din Baia Mare s-a desfasurat Campionatul National de Taekwon-do I.T.F pentru juniori 3, 2, 1 si seniori, competitie importanta organizata de catre Clubul Sportiv Știința-Dragonul Baia Mare si Federaţia Română de Taekwon-do I.T.F în colaborare cu Primăria Muncipiului Baia Mare și Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Maramureș
La aceasta competitie de nivel national au participat 402 sportivi, 48 arbitri si 47 antrenori de la cele 19 cluburi participante.
A fost cea mai mare competitie de nivel national organizata in Romania in cadrul Federatiei Romane de Taekwon-do ITF in ultimele 2 decenii.
La deschiderea oficiala de sambata dimineata a Campionatului National de Taekwon-do I.T.F am avut onoarea sa avem alaturi : din partea Institutiei Prefectului Judetului Maramures pe domnul subprefect Sandu Cosma, DJST Maramures - dl. director executiv Corneliu Savoiu, dl Oprescu Cosmin - presedintele Federatiei Romane de Taekwon-do ITF, Inspectoratul Judetean de Jandarmi Maramures- dl. locotenent-colonel Pop Dan , Sica Guard Security - domnul Marinel Dan .

Cel mai important sprijin a fost din partea echipei Dragonul compusa din parinti, sportivi, arbitri, antrenori si pe aceasta cale doresc sa le multumesc in special acelor parinti care s-au implicat efectiv in organizarea acestei importante competitii.
Clubul Sportiv Dragonul a sarbatorit in luna februarie frumoasa varsta de 25 de ani de activitate (26.02.1993 - 26.02.2018), un sfert de secol de sport, un sfert de secol de predare a acestei frumoase arte martiale Taekwon-do I.T.F.

Rezultate obtinute de catre sportivii Clubului Sportiv Dragonul la acest campionat national sunt 38 medalii ( 16 de aur, 10 de argint si 12 de bronz) obtinute la probe individuale si pe echipa :

LOCUL 2 IN CLASAMENTUL GENERAL PE CLUBURI SENIORI
LOCUL 3 IN CLASAMENTUL GENERAL PE CLUBURI JUNIORI 1

• Balogh Adriana - campioana nationala (medalie de aur) - proba de forta copii feminin - 10 ani
• Balogh Adriana - campioana nationala (medalie de aur) - tull centuri colorate (5-1 gup) - 10 ani
• Popa Beatrix - campioana nationala (medalie de aur) - tehnici speciale individual senioare
• Popa Beatrix - campioana nationala (medalie de aur) - lupta individual senioare - 62 kg
• Popa Beatrix - campioana nationala (medalie de aur) - tull 3 dan senioare
• Oros Christian - campion national (medalie de aur) - spargere forta individual juniori 1
• Ivasuc Alex - campion national (medalie de aur) - tehnici speciale individual juniori 1
• Ivasuc Dora - campioana nationala (medalie de aur) - tehnici speciale individual junioare 1
• Meizel Artur - campion national (medalie de aur) - lupta individual seniori - 57 kg
• Szilagyi Balazs - campion national (medalie de aur) - tehnici speciale individual juniori 3 - 12 ani
• Rohian Victor - campion national (medalie de aur) - tull 2 dan juniori 1
• Lupta echipa seniori - campioana nationala (medalie de aur) - Catricicau Remus, Meizel Artur, Popa Cristian, Zetea Cosmin, Stoicescu Razvan
• Tehnici speciale echipa juniori 1 - campioana nationala (medalie de aur) - Ivasuc Alex, Rohian Victor, Iustin Cristian, Oros Christian, Gaie Darius, Marinca Bogdan
• Tehnici speciale echipa senioare - campioana nationala (medalie de aur) - Popa Beatrix, Candea Paula, Bota Ioana, Grad Simona
• Spargere forta echipa senioare - campioana nationala (medalie de aur) - Popa Beatrix, Candea Paula, Bota Ioana, Grad Simona
• Tull echipa junioare 1 - campioana nationala (medalie de aur) - Ivasuc Dora, Tomut Anda, Buda Larisa, Pop Denisa, Ponoran Daria, Pasca Roxana
• Tomut Anda - vicecampioana nationala (medalie de argint) - lupta junioare 1 - 60 kg
• Bota Ioana - vicecampioana nationala (medalie de argint) - tull centuri colorate senioare
• Gaie Darius - vicecampion national (medalie de argint) - tull centuri colorate juniori 1
• Popa Cristian - vicecampion national (medalie de argint) - lupta seniori -63 kg
• Candea Paula - vicecampioana nationala (medalie de argint) - tull 2 dan senioare
• Pop Alexandra Lorena - vicecampioana nationala (medalie de argint) - proba de forta jun 3 feminin - 10 ani
• Buda Larisa - vicecampioana nationala (medalie de argint) - proba de forta jun 2 feminin - 14 ani
• Buda Larisa - vicecampioana nationala (medalie de argint) - lupta junioare 2 (-14 ani) - 55 kg
• Spargere forta echipa junioare 1 - vicecampioana nationala (medalie de argint) - Tomut Anda, Ivasuc Dora, Pasca Roxana, Grad Simona)
• Spargere forta echipa seniori - vicecampioana nationala (medalie de argint) - Zetea Cosmin, Catricicau Remus, Popa Dorin, Frixeni Sorin, Meizel Artur
• Goron Alex - medalie de bronz - spargere forta individual juniori III - 12 ani
• Buda Larisa - medalie de bronz - tehnici speciale individual junioare 2 - 14 ani
• Pop Denisa - medalie de bronz - tull centuri colorate junioare 1
• Rohian Victor - medalie de bronz - tehnici speciale individual juniori 1
• Stoicescu Razvan - medalie de bronz - lupta seniori - 70 kg
• Marinca Bogdan - medalie de bronz - tull centuri colorate 9-6 gup - junori 2 (-14 ani)
• Garcia Vanessa - medalie de bronz - lupta -45 kg junioare 1
• Vasut Rares - medalie de bronz - tull centuri colorate - 10 ani - juniori 3 (5-1 gup)
• Tull echipa juniori 3 - medalie de bronz - Vasut Rares, Pop Eduard, Mandrusca Andrei, Szekely Patrick, Pop Rares, Miclean Matei
• Tehnici speciale echipa junioare 1- medalie de bronz - Ivasuc Dora, Buda Larisa, Tomut Anda, Ponoran Daria
• Tull echipa juniori 1 - medalie de bronz - Rohian Victor, Iustin Cristian, Ivasuc Alex, Oros Christian, Gaie Darius, Marinca Bogdan
• Spargere forta echipa juniori 1 - medalie de bronz - Oros Christian , Rohian Victor, Iustin Cristian, Ivasuc Alex, Gaie Darius

Lasa un Comentariu

Adresa de email nu se va publica *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>