16 medalii pentru CS Stiinta-Dragonul Baia Mare la CN de Taekwon-do ITF

16 medalii pentru CS Stiinta-Dragonul Baia Mare la CN de Taekwon-do ITF

In perioada 11-13 martie 2016 la Vaslui a avut loc Campionatul National de Taekwon-do I.T.F pentru juniori 1 si seniori fiind prezenti 160 de sportivi de la 18 cluburi din tara, competitie organizata de catre Federatia Romana de Taekwon-do ITF si Clubul Sportiv LIga de Est Vaslui

                    CS Stiinta-Dragonul Baia Mare a participat cu un lot de 13 sportivi fiind pregatiti de antrenor emerit prof. Dan Goron 5 dan si antrenor Monica Goron 4 dan. Dragonii baimareni au reusit performanta de a obtine 16 medalii (5 de aur, 6 de argint si 5 de bronz) la probe individuale si pe echipa ( tull. lupta, tehnici speciale si spargere de forta).
                   Sportiva Popa Beatrix a obtinut titlul de cea mai buna sportiva junioara a competitiei cu 2 medalii de aur obtinute la tehnici speciale individual si spargare de forta individual.
                   Ca urmare a rezultatelor obtinute au fost convocati la lotul national 3 dintre sportivii clubului si nume Popa Beatrix 2 dan, Zetea Cosmin 1 dan si Rus Paul 1 dan in vederea participarii la Campionatul European de Taekwon-do ITF 2016 din Tampere, Finlanda  unde va fi prezent si antrenorul Dan Goron in calitate de antrenor al lotului national.
           Din partea clubului la aceasta competitie au fost prezenti si in calitate de arbitri : Goron Dan  5 dan, Catricicau Remus   3 dan,  Candea Paula  2 dan,  Boje Roxana  2 dan, Popa Beatrix  2 dan, Popa Dorin 1 dan.
             Antrenorul Dan Goron a fost prezent la aceasta competitie si in calitate de director al comisiei nationale de arbitraj.
 
Rezultatele obtinute sunt urmatoarele :
           medalii de aur :
  • Popa Beatrix ( tehnici speciale individual juniori )
  • Popa Beatrix (spargere de forta individual juniori)  
  • Zetea Cosmin (spargere de forta individual seniori)    
  • Candea Paula (tull centuri negre 2 dan senioare )
  • Rus Paul ( lupta individual juniori - 75 kg)     
        
           medalii de argint :
  • Boje Roxana (tull centuri negre 2 dan junioare)
  • Candea Paula (lupta ind. senioare - 50 kg)
  • Catricicau Remus ( tull centuri negre 3 dan seniori)
  • Candea Paula (tehnici speciale ind. senioare)
  • Echipa spargere de forta seniori ( Zetea Cosmin, Popa Dorin, Rus Paul, Catricicau Remus, Frixeni Stefan)
  • Echipa de Tull juniori ( Rus Paul, Iustin Cristian, Bran Lucas, Oros Cristian, Ivasuc Alex)
 
           medalii de bronz
  • Bran Lucas ( tull centuri colorate ind. juniori)
  • Boje Roxana (lupta ind. junioare - 50 kg)
  • Spargere de forta echipa junioare ( Popa Beatrix, Darolti Larisa, Boje Roxana )
  • Spargere de forta echipa juniori (Rus Paul, Iustin Cristian, Bran Lucas, Oros Cristian, Ivasuc Alex)
  • Tehnici speciale echipa junioare ( Popa Beatrix, Darolti Larisa, Boje Roxana )

Lasa un Comentariu

Adresa de email nu se va publica *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>