13 medalii obținute de CS Știința Electro Sistem la CN de orientare

13 medalii obținute de CS Știința Electro Sistem la CN de orientare
In perioada 2-4 septembrie la Iasi s-au desfasurat cele mai importante competitii de orientare in alergare din acest an competitional, respectiv Campionatele Nationale in probele individuale (sprint, medie distanta si lunga distanta). Circa 250 de concurenti de la majoritatea cluburilor de profil din tara au luat startul in cadrul acestor importante intreceri organizate de Clubul Sportiv Axy Tour Iasi, in parteneriat cu Federatia Romana de Orientare, la finalul carora s-au inmanat castigatorilor medaliile si tricourile de campion national.
Dupa o pregatire temeinica, sportivii de la Stiinta Electro Sistem Baia Mare s-au deplasat la Iasi pentru a da totul in tentativa lor de a cucerii medaliile puse la bataie cu aceasta ocazie. 13 medalii este zestrea cu care sportivii baiamareni se intorc de la aceste competitii, un numar excelent tinand cont de faptul ca aici a fost prezenta toata elita orientarii.
Etapa de sprint s-a desfasurat intr-o zona foarte interesanta, respectiv Gradina Botanica, unde s-a alergat atat pe aleile din gradina cat si intr-o zona impadurita din imediata vecnatate. Medaliile cucerite de sportivii baimareni in aceasta proba sunt:
Loc I: Catana Alexandru la M14
Loc II: Hreniuc Andrei la M14
Locuri III: Sebestyen Istvan la M21, Ghit Samuel la M14
Probele de lunga distanta si medie distanta s-au desfasurat pe aproximativ aceeasi zona, care a constat intr-o padure framantata, cu palcuri de desis, o zona in general tehnica. Medaliile obtinute de CS Electro Sistem Baia Mare in aceste probe sunt:
Lunga Distanta:
Loc I: Vadean Catalin la M14
Loc II: Hreniuc Andrei la M14, Roman Alexandra la F14
Loc III: Culcean Roxana la F18
Medie Distanta:
Locuri I: Hreniuc Andrei la M14, Mate Sergiu la M20
Loc II: Catana Alexandru la M14
Loc III: Manu Alexandru la M16, Culceaan Roxana la F18.
In apropierea podiumului s-au clasat:
Biro Alexandru la M18 (doua locuri 4 si un loc 5), Culcean Roxana la F18 (un loc 4), Roman Alexandra la F14 (un loc 4), Crisan Ionut la M16 (doua locuri 5), Teca Alina la F16 (un loc 4 si un loc 5), Hreniuc Alex la M20 (un loc 6).
Trofeul Moldovei a rasplatit performantele sportivilor cumulate din cele 3 zile. Au urcat pe podium urmatorii:
Locuri I Sebestyen Carla la F10, Hreniuc Anrdei la M14, Bors Cornelia la F60
Locuri II:Kotai Alexandro la M10, Pop Lucia la F50
Locuri III: Roman Alexandra la F14, Catana Alexandru la M14, Sebestyen Alexandru la Open, Culcean Roxana la F18
Se aduc multumiri primariei si Consiliului Local Baia Mare care au suportat o parte din cheltuielile de deplasare.
La sfarsitul acestei saptamani (8-11 septembrie) patru sportivi ai clubului vor reprezenta Romania la Campionatele Europene de Sud-Est de la Strumica din Macedonia.

Lasa un Comentariu

Adresa de email nu se va publica *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>