Volei: Unirea Dej - Știința Explorări 3-2

Unirea Dej - Știința Explorări Baia Mare 3-2 (-22, 23, -23, 19, 13)

Unirea: Dascălu 4p, P. Nagy 31p, Mocanu 10p, Fuzesi 3p, Mihălescu 3p, Isek 16p, Angelovski (libero). Au mai jucat: L. Tofan, Chisleacov 13p și Savan 4p. Antrenori: Victor Lazăr și Tiberiu Szilagy.

Explorări: Kaszap 4p, Cherbeleață 34p, Kovacs 10p, Lupu 8p, Didorciuc 7p, C. Nagy 5p, Domingos (libero). Au mai jucat: Sushko 6p, Coasă 3p și Râpeanu 1p. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Au arbitrat Florin Dragomir și Alexandru Prodana (București). Observator FRV Vasile Dușa (Zalău).

4-3, 9-5, 11-10, 13-10, 13-12, 15-13

Conform tradiției, Unirea Dej și Știința Explorări au furnizat azi un meci spectaculos și foarte echiibrat, în cadrul etapei a 17-a a campionatului, cele două vechi rivale împărțindu-și cele trei puncte puse în joc.

Partida a început cu oaspeții la timonă, forma bună în atac a lui Gabriel Cherbeleață și siguranța la blocaj manifestată de Zoltan Kovacs, făcând ca Explorări să se desprindă rapid la 16-9 și 21-14. Gazdele au jucat în continuare din ce în ce mai bine și s-au apropiat periculos (20-23 și 22-24), fără a reuși să întoarcă soarta setului, care a fost adjudecat de băimăreni cu 25-23.

Actul secund a început tot în nota de dominare a oaspeților, care au condus până la scorul de 12-11. Impulsionați de fostul campion al României cu Remat Zalău, Peter Nagy, Unirea a întors scorul și a preluat conducerea cu 14-11. Știința a revenit destul de rapid în joc și avut din nou avantaj pe tabela de marcaj, cu 20-19 și 22-21, dar n-a gestionat bine finalul setului care a fost câștigat de gazde cu 25-23.

În setul 3, după un început bun al oaspeților, care au condus cu 8-5, scorul a devenit 13-13, cele două formații mergând în continuare punct cu punct până la 22-22. Din acest moment Explorări și-a impus punctul de vedere, adjudecându-și setul cui 25-23.

Setul 4 a fost la discreția echipei gazdă, care s-a impus cu 25-19, singurul eveniment demn de remarcat fiind accidentarea suferită de Gabriel Cherebeleață. Acesta a râmas în teren și în debutul actului decisiv, dar n-a mai reușit să-și ajute echipa, fiind înlocuit cu Zoltan Kovacs. Setul 5 a fost câștigat de Unirea cu 15-13.