Volei: Știința Explorări - Știința Bacău 3-2

Știința Explorări Baia Mare - Știința Bacău 3-2 (14, 22, -21, -23, 6)

Explorări: Kaszap, Kovacs, Coasă, Lupu, Sushko, Didorciuc, Olar (libero). Au mai jucat: Râpeanu și Cherbeleață. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Bacău: Ivkovic, Csoma, Ivancovic, Marinca, Vițelaru, A. Voinea, D. Ghimeș (libero). Au mai jucat: Purice, Tîrcavu, Someșan și Todoruț. Antrenori

Au arbitrat: Cristian Șanta și Andrei Savu (Cluj Napoca). Oobservator FRV: Vicențiu Dumitrescu (București). Antrenori: Eusebiu Turcanu și Cornel Păduraru.

4-1, 8-3, 12-4, 15-6

Știința Explorări a terminat pe locul 7 sezonul regulat și va juca în continuare în turneul grupei a doua valorice a campionatului.

Băimărenii au învins în etapa a 22-a a campionatului, la limită Știința Bacău, dar cu mai multă atenție ar fi putut câștiga cu 3-1, și implicit să obțină toate cele trei puncte puse în joc.

Băimărenii și-au surclasat în primul set adversarii (25-14) și s-au impus relativ ușor și în setul secund (25-22). În continuare preluarea a devenit nesigură în tabăra gazdelor și băcăuanii nu s-au lăsat prea mult invitați la joc. Oaspeții și-au adjudecat setul 3 cu 25-21, iar apoi s-au impus și în setul 4, cu 25-23, după ce băimărenii au condus cu 23-22.

Explorări și-a revenit însă la timp și a câștigat clar setul 5, cu 15-6, obținând în final două din cele trei puncte puse în joc.