VM Zalău - Știința Explorări 3-0 (23, 19, 22)

VM Zalău: Bartha 2p (două servicii as), C. Matei 3p, Gheorghiță 13p (un serviciu as, 4 blocaje), Mihalcea 6p (un serviciu as, un blocaj), L. dal Bosco 7p (un serviciu as), Bălean 10p, Kroiss (libero). Au mai jucat: F. Constantin 2p (2 servicii as) și J. Jeliazkov 11p. Antrenori Nikolay Jeliazkov și Bogdan Nicolae.
Explorări: Răileanu 4p (un serviciu as, 2 blocaje), Imhoff 12p, Mocanu 3p, Talpă 13p (3 servicii as, 2 blocaje), S. Dragomir 1p, Nagy 7p (un blocaj), Popovici (libero). Au mai jucatȘ Țuțea 1p și Balog. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Evoluția scorului:
- setul I: 3-4, 6-8, 11-11, 13-14, 15-14, 16-17, 21-19, 21-22, 23-23, 25-23;
- setul II: 2-4, 6-10, 8-12, 12-12, 14-14, 17-16, 21-17, 25-19;
- setul III: 3-1, 3-4, 9-6, 12-13, 15-13, 17-17, 22-18, 22-20, 25-22.

Știința Explorări a debutat cu o înfrângere în Divizia A1 de volei masculin. Calculele hârtiei au fost respectate în partida de azi, dar replica dată de băimăreni puternicei echipe VM Zalău a fost una consistentă.
Știința Explorări a început bine meciul și a condus cu 8-6 și 17-16. Gazdele și-au revenit și păreau că nu vor avea probleme să câștige setul (21-19). Timpul de odihnă solicitat de Marius Botea și Sorin Pop taie pentru moment elanul zălăuanilor, scorul devenind 22-23, prin punctele realizate de Cristian Imhoff, care a făcut doar cinci antrenamente alături de noii lui colegi. Finalul setului este dominat însă de VM Zalău, care se impune cu 25-23.
Și debutul setului secund aparține băimărenilor, care conduc cu 10-6 și 12-8, moldoveanul Vasile Talpă și argentinianul Cristian Imhoff fiind jucătorii pe care a mizat în atac, cel mai mult, ridicătorul Dragoș Răileanu. În continuare jocul s-a echilibrat și, după 14-14, zălăuanii nu au mai cedat inițiativa adjudecându-și setul cu 25-19.
În setul 3, băimărenii au condus din nou cu 4-3 și 13-12 și au menținut suspansul până la scorul de 17-17. Din nou zălăuanii au gestionat mai bine finalul de set, pe care l-au câștigat cu 25-22.