Victorie in prelungiri: Farul Constanta - CSM Stiinta Baia Mare 15-17 (12-3)

CSM Stiinta a bifat a 4-a victorie consecutiva in SuperLiga de rugby, dupa ce a invins in deplasare Farul Constanta cu 17-15 (3-12) si ramane singura echipa invincibila din campionat. Succesul obtinut de baimareni la malul Marii Negre nu a fost insa unul facil, fiind conturat abia in prelungiri. Gazdele au inceput tare meciul si dupa 20 de minute conduceau cu 12-0, prin cele patru lovituri de pedeapsa transformate de Florin Vlaicu. Pana la pauza Luke Samoa a redus din handicap in urma unei lovituri de pedeapsa, pentru ca in repriza a doua baimarenii sa inceapa sa joace la adevarata lor valoare. A fost mai intai o incercare marcata de Hihetah si transformata de Samoa, dar victoria oaspetilor s-a concretizat abia in prelungiri, cand un nou eseu inscris de Fakaosilea Sione a fost transformat de acelasi Luke Samoa. Dupa 5 etape, CSM Stiinta conduce in clasamentul SuperLigii de rugby.