Unirea Dej - Stiinta Explorari 3-1

Unirea Dej - Stiinta Explorari Baia Mare 3-1

Unirea: Dascalu, Imhoff, Miroslavevic, Coasa, Didorciuc, Dinca, Kantor (libero). Au mai jucat: Ilic si Gemanariu. Antrenori: Victor Lazar si Tiberiu Szilagy

Explorari: Rapeanu, Hilarius, Graham, Socaciu, Balhaceanu, Suson, Balog (libero). Au mai jucat: Raileanu, Klanac, Olar (libero). Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop

Au arbitrat: Alin Mateizer (Ploiești) si Florin Dragomir (Bucuresti). Observator FRV Ovidiu Florea (Bucuresti).

0-4, 1-6, 2-8, 6-13, 10-14, 15-16, 15018, 19-19, 19-21, 22-21, 23-23, 25-23

Stiinta Explorari se intoarce acasa fsra niciun punct de la Dej, dupa o partida pe care cu putina atentie putea chiar sa o castige. Baimarenii au inceput perfect meciul, castigand lejer primul set cu 25-15, gratie unui serviciu bun si a blocajului eficient. Lucrurile pareau ca vor curge in aceeasi directie si in setul 2. Dupa un debut bun, baimarenii au inceput sa faca greseli si le-au permis adversarilor sa reintre în joc. Impulsionati de Igor Didorciuc, dejenii si-au adjudecat setul cu 25 la 19, dupa care au castigat si setul 3 cu 25 la 18. Din pacate Explorari a avut in aceasta intalnire mari probleme cu postul de tragator universal, pe care a evoluat foarte slab Hilarius, in timp ce americanul Sangrey s-a imbolnavit inaintea meciului si a fost lasat acasasă. In disperare de cauza, antrenorii Marius Botea si Sorin Pop au apelat in setul 4 la Florin Balhaceanu (cel mai bun de la Explorari in acest meci) pentru a juca pe acest post si experimentatul jucator baimarean s-a descurcat foarte bine. Explorari a condus cu 13-6, dar inexplicabil nu a mentinut ritmul in continuare si gazdele au intors in final soarta setului, pe care l-au castigat cu 25 la 23.

Dupa meci, dezamagirea a fost maxima in tabara baimareana, dar jucatorii de la Stiinta Explorari nu au alta varianta decat sa stranga randurile, si sa lupte cu mai multa ambitie, pentru a iesi din situatia delicata in care sunt in acest moment in clasament.