Știința Explorări - VCM Piatra Neamț 3-0, în etapa a doua a campionatului

Știința Explorări - VCM Piatra Neamț 3-0 (27, 19, 15)

Explorări: Răileanu 4p (2 blocaje), Imhoff 20p (2 ași, 2 blocaje), Talpă 8p (1 as, 2 blocaje), Mocanu 10p (2 ași, 3 blocaje), Țuțea 9p (blocaj), S. Dragomir 1p, Popovici (libero). Au mai jucat: Nagy 10p (3 ași, 2 blocaje), Butnaru 1p, Al. Dragomir, Crișan 1p. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Piatra Neamț: Manchev, Al. Ionescu 13p (1 blocaj), Iosif 11p (2 ași, 1 blocaj), Criste 8p (1 as, 1 blocaj), Borcoș 6p (1 as, 3 blocaje), Șomoi 3p (2 ași, 1 blocaj), B. Ionescu (libero). Au mai jucat: Ciobanu, Preda 1p și Cazacu. Antrenor: Dan Gavril.

Au arbitrat: Cristian și Marius Șanta (Cluj-Napoca). Observator: FRV Adrian Pustiu (Brașov).

Evoluția scorului:

- setul I: 5-1, 5-5, 10-6, 11-12, 16-18, 18-20, 21-20, 21-23, 24-23, 24-25, 29-27;

- setul II: 0-3, 4-4, 8-7, 13-8, 17-10, 20-12, 25-19;

- setul III: 5-3, 12-5, 16-8, 22-11, 25-15.

Știința Explorări a obținut în etapa a 2-a victorie din acest campionat. Băimărenii au învins pentru a doua oară, în această săptămână, cu 3-0 pe VCM Piatra Neamț, primul succes fiind înregistrat miercuri, în deplasare, în faza I a Cupei României.

Soarta jocului de azi a fost decisă practic în primul set, care a durat numai puțin de 30 de minute.

Băimărenii au început bine meciul și au condus cu 5-1, dar în continuare au manifestat carențe mari la preluare și oaspeții au echilibrat jocul. Moldovenii au condus cu 20-18 și 23-21, dar băieții pregătiți de Marius Botea și Sorin Pop nu au abandonat lupta. Serviciile lui Dragoș Răileanu i-au pus în dificultate pe adversari și Explorări a preluat din nou conducerea cu 24-23. Setul a ajuns în prelungiri, VCM Piatra Neamț având două șanse de a-l câștiga, la scorurile de 24-25 și 25-26. Până la urmă victoria a revenit gazdelor, care au închis setul prin Codrin Mocanu, 29-27.

În continuare meciul a fost la discreția băimărenilor. În setul 2 (25-19) am remarcat pofta de joc a lui Nagy și Talpă, alături de atacul necruțător, cu brațul stâng, al dreptaciului Robert Țuțea. În ultimul set au debutat, într-un meci oficial, la Știința Explorări Alexandru Dragomir și Andrei Crișan, ultimul fiind cel care a realizat punctul victoriei. Jucătorul care a realizat cele mai multe puncte azi, 20, a fost argentinianul Cristian Imhoff, care se dovedește a fi un transfer inspirat.

Marius Botea: "Mă bucur că am obținut o victorie importantă, în fața unei contracandidate la evitarea retrogradării. În etapa viitoare ne așteaptă, însă, un meci mult mai greu în deplasare cu Unirea Dej, un adversar de un alt calibru".

Dragoș Răileanu: (căpitan Știința Explorări): "În primul set s-a repetat istoria setului secund din meciul din Cupa României, de la Piatra Neamț, dar am demonstrat că suntem o echipă și am reușit să ne impunem. Avem în etapa viitoare un meci foarte greu la Dej, dar noi privim cu optimism acest joc".