Știința Explorări - Steaua 2-3

Știința Explorări Baia Mare - Steaua București 2-3 (-22, -29, 21, 22, -15)

Explorări: Răileanu 3p (2 blocaje), Imhoff 24p (2 blocaje), Talpă 19p (1 as, 4 blocaje), Mocanu 7p (3 blocaje), S. Dragomir 2p (1 as), Crișan 15p (2 ași), Popovici (libero). Au mai jucat: Țuțea 3p (1 blocaj) și Al. Dragomir. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Steaua: Thaller, de Pra 31p (3 ași, 4 blocaje), de Amorim 9p (1 as, 2 blocaje), Darlaczi 2p, Csanad 17p (2 blocaje), Parkinson 10p (5 blocaje), Gavriz (libero). Au mai jucat: Muscină 4p (2 ași, 2 blocaje), Allik 8p (1 as) și Krol. Antrenori: Bogdan Tănase și Răzvan Roșu.

Au arbitrat: Tudor Pop și Mihai Husa (Cluj-Napoca). Observator FRV: Niculae Stan (București).

Evoluția scorului:

- setul I: 4-3, 7-8, 14-13, 16-17, 19-22, 22-23, 22-25;

- setul II: 3-1, 8-5, 15-11, 15-14, 20-18, 22-24, 25-24, 29-31;

- setul III: 4-2, 4-5, 10-8, 16-12, 20-16, 25-21;

- setul IV: 5-3, 11-8, 12-12, 18-15, 19-19, 25-22;

- setul V: 2-1, 2-4, 5-9, 10-13, 14-13, 15-17.

Meci de mare luptă disputat în sala polivalentă din Baia Mare, în etapa a 8-a a Diviziei A1 de volei masculin. Până la urmă balanța s-a înclinat în favoarea oaspeților, deși, la fel de bine, victoria ar fi putut reveni băimărenilor.

În primul set cele două formații s-au tatonat parcă reciproc și jocul a fost echilibrat până aproape de final. Foarte bine a intrat însă în meci Andrei Crișan, aflat la primul joc ca titular, și, cu siguranță, se poate afirma că și-a valorificat șansa primită. Explorări a făcut însă prea multe cadouri oaspeților, care s-au impus cu 25-22. Și setul secund se dispută pe muchie de cuțit. Vasile Talpă este foarte eficient în atac, dar nu este de ajuns și Steaua își adjudecă și acest act, în prelungiri, cu 31-29, după ce Explorări a ratat numai puțin de patru mingi de set. Soarele răsare pe strada băimărenilor abia din setul 3, pe care îl câștigă cu 25-21. Băieții antrenați de Marius Botea și Sorin Pop, dirijați inspirați din teren de Dragoș Răileanu, se impun și în setul 4, cu 25-22, blocajul fiind arma care înclină balanța în favoarea băimărenilor.

Setul decisiv se dispută într-o sală aproape plină, numărul spectacorilor crescând simțitor, deoarece urma meciul de handbal dintre CS Minaur și Potaissa Turda. Oaspeții au început mai bine și se părea că s-au desprins decisiv (13-10). Andrei Crișan a redus din handicap printr-un atac necruțător și tot el a urmat la serviciu. Tânărului jucător băimărean nu i-a fost frică să riște și astfel steliștii au fost puși în mare dificultate. Încurajată de suporteri, Explorări a întors scorul și a avut minge de meci (14-13), dar pe final blocajul oaspeților a fost de netrecut și Steaua se impune cu 17-15.

Bogdan Tănase: Nu sunt mulțumit nici de joc, nici de rezultat. Am pierdut un punct în Baia Mare, la fel cum am făcut-o la Dej și Cluj-Napoca. Sper să le recuperăm în meciurile de pe teren propriu și să ne calificăm în turneul pentru locurile 1-6. O victorie este totuși o victorie și trebuie să admit că nu este ușor să câștigi în deplasare în fața echipei Știința Explorări.

Marius Botea: Am avut în față un adversar valoros, pe care, totuși, am fi putut să-l învingem. Detaliile au făcut diferența. Din păcate, din diferite motive, mai mulți jucători nu s-au putut antrena cum trebuie în această săptămână și acest lucru s-a văzut în teren. Mi-aș dori să se rezolve problemele finaciare și să ne putem concentra doar la antrenamente și meciuri.

Dragoș Răileanu (căpitan Știința Explorări): Rămânem cu regretul că nu am obținut mai mult de la acest meci, dar trebuie să admitem că putea fi și mai rău, ținând cont că am fost conduși cu 2-0. Cred totuși că jocul nostru este în creștere și vor veni și rezultate mai bune. Ultimul set, când am fost încurajați de o sală plină, mi-a adus aminte de sentimentele trăite acum șapte ani, la meciurile cu Tomis Constanța și Remat Zalău, când Explorări devenea vicecampioană națională.

Pe parcursul jocului, spectatorii băimăreni au avut parte și de câteva suprize. Aceștia au primit brățări tricolore din partea voluntarilor de la asociația Yellow Shirts și au putut face fotografii, personalizate, cu însemnele echipei Știința Explorări.