Stiinta Explorari - Unirea Dej 3-2, in etapa a 3-a a campionatului

Stiinta Explorari Baia Mare - Unirea Dej 3-2 (26, -22, -19, 22, 13)

Explorari: Raileanu, Hilarius, Graham, Pastean, Balhaceanu, Suson, Olar (libero). Au mai jucat: Rapeanu, Socaciu, Klanac, Sangrey. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop

Unirea: Dascalu, Miroslavjevic, Ilic, Coasa, Dinca, Didorciuc, Kantor (libero). Antrenori: Victor Lazăr si Tiberiu Szilagy

Au arbitrat: Bogdan Stoica si Benone Visan (Bucuresti). Observator FRV: Vasile Dusa (Zalau)

0-3, 4-4, 4-6, 7-7, 10-9, 10-11, 12-13, 15-13

Meci crancen disputat intre Stiinta Explorari si Unirea Dej, in etapa a 3-a a campionatului. Dupa mai bine de doua ore de joc, baimarenii s-au impus in extremis, deoarece n-au renuntat niciun moment la lupta, nici macar atunci cand totul parea pierdut.

Primul set a fost dominat de Unirea pana aproape de final (22-24). Baimarenii au salvat 4 mingi de set si s-au impus in prelungiri cu 28-26. Setul secund a avut o desfasurare asemanatoare, dejenii fijnd mereu la conducere. Desi Explorari a revenit din nou spectaculos, de la 18-24 la 22-24, oaspetii s-au impus cu 25-22. Setul 3 a revenit destul de clar dejenilor cu 25-19. In setul 4, castigat de baimareni cu 25-22, antrenorii Marius Botea si Sorin Pop au descoperit formula castigatoare (Rapeanu, Sangrey, Graham, Socaciu, Balhaceanu, Klanac si Olar). Aceiasi jucatori au salvat situatia si in decisiv, dupa ce au fost condusi cu 13-12, setul revenind gazdelor cu 15-13.