Stiinta Explorari - CSM Bucuresti 3-2

Stiinta Explorari Baia Mare - CSM Bucuresti 3-2 (-23, -23, 20, 24, 13)

Explorari: Raileanu, Sangrey, Socaciu, Pastean, Balhaceanu, Suson, Balog (libero). Au mai jucat: Klanac, Rapeanu, Neamt si Hilarius. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop

CSM Bucuresti: Dimitrov, Matei, Milotin, Dukic, Vlasev, Bratosin, Gavrilovic (libero). Au mai jucat: Iftime (libero), Bontea, Dumitru si Aldea. Antrenor: Viktor Karagyozov

Au arbitrat: Nicolae Cristea si Cristian Santa (Cluj Napoca). Observator FRV: Ioan Buhatel (Dej).

0-3, 5-3, 8-6, 12-8, 14-10, 15-13

Stiinta Explorari a invins pe CSM Bucuresti cu 3-2, dupa ce oaspetii au condus cu 2-0 la seturi. Baimarenii si-au asigurat cu aceasta ocazie si prezenta in grupa 5-8, cu doua etape inainte de terminarea sezonului regulat.

Gazdele au inceput sovaielnic partida, avand o preluare nesigura de care au profitat din plin bucurestenii. Oaspetii au castigat primele doua seturi, dar nu fara emotii, cu acelasi scor, 25-23.

Explorari si-a revenit la timp si a reintrat in meci, dupa ce si-a adjudecat setul 3 cu 25-20. Totul a parut insa a fi un simplu foc de paie, in debutul setului 4, cand CSM a condus cu 13-6. Baimarenii nu au intrat insa in panica si au recuperat, gospodareste, punct dupa punct, castigand setul in prelungiri, cu 26-24. Setul decisv s-a desfasurat intr-o atmosfera foarte frumoasa creata de spectatori, si savurata din plin de handbalistele de la Savehof, care s-au antrenat in sala dupa acest meci. Dupa un inceput mai slab (0-3), baietii antrenorilor Marius Botea si Sorin Pop au fost de neoprit in continuare si s-au impus cu 15-13.