Stiinta Explorari Baia Mare - Dinamo Bucuresti 3-1

Stiinta Explorari Baia Mare - Dinamo Bucuresti 3-1 (22, 22, -25, 21)

Explorari: Raileanu, Sangrey, Graham, Socaciu, Balhaceanu, Suson, Balog (libero). Au mai jucat: Rapeanu, Pastean, Klanac. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop

Dinamo: Antonic, Centelles, Muresan, Soloc, Ivanov, Harbuz, Pantelic (libero). A mai jucat: Romanescu. Antrenor: Daniel Radulescu

Au arbitrat: Tudor Pop si Cristian Santa (Cluj Napoca). Observator FRV: Ioan Buhatel (Dej).

2-0, 3-4, 6-8, 9-12, 10-14, 15-15, 15-16, 18-16, 21-18, 21-20, 25-21

Stiinta Explorari a confirmat ca victoria obtinuta in etapa precedenta in deplasare cu SCMU Craiova, 3-1, nu a fost o simpla intâmplare. Baimarenii au invins cu acelasi scor o alta echipa de valoare a campionatului, ocupanta locului 3, Dinamo, obtinand cu aceasta ocazie prima victorie de trei puncte, pe teren propriu, din acest sezon.

Gazdele au inceput partida destul de nesigur si au permis bucurestenilor sa preia initiativa (4-9, 11-12). Treptat baimarenii si-au reglat serviciul si blocajul si au castigat primul set cu 25-22. Primului act al partidei a fost urmat de evacuarea din sala a oficialului dinamovist Dan Dragusin, care conform obiceiului incetatenit de foarte multi ani, a provocat spectatorii si a protestat la deciziile arbitrilor, inca de la prima minge a partidei.

Setul 2 a fost marcat de rasturnari incredibile de scor (10-2, 18-20), baimarenii reusind pana la urma sa se impuna cu 25-22. Baietii antrenati de de Marius Botea si Sorin Pop au fost la un pas sa incheie disputa in minimum de seturi, dar au ratat doua mingi de meci in setul 3, (24-23 și 25-24), pe care Dinamo l-a castigat cu 27-25.

Explorari si-a revenit in setul 4 (25-21) si a obtinut un succes meritat, dupa un joc spectaculos, pentru care merita felicitati atat antrenorii, cat si jucatorii. O mentiune speciala pentru Silviu Suson, care a avut o evolutie excelenta in acest meci.