Dinamo ľ Stiinta Explorari 3-0, in etapa a 6-a a campionatului

Dinamo Bucuresti – Stiinta Explorari Baia Mare 3-0 (22, 24, 18)

Dinamo: Antonic, Centelles, Muresan, Soloc, Ivanov, Harbuz, Pantelic (libero). A mai jucat: Dobre. Antrenor: Daniel Radulescu

Explorări: Rapeanu, Sangrey, Graham, Pastean, Balhaceanu, Suson, Olar (libero). Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop

Au arbitrat: Florin Dragomir (Bucuresti) si Cristian Dumitrescu (Craiova).

2-3, 8-3, 11-4, 16-8, 19-16, 24-18, 24-22, 25-22

- setul II

4-0, 8-6, 12-12, 15-16, 19-17, 20-18, 20-22, 22-23, 23-24, 26-24

- setul III

4-4, 7-8, 8-11, 9-13, 14-13, 16-14, 20-16, 25-18

Stiinta Explorari a pierdut cu 3-0 partida disputata in deplasare cu Dinamo, in etapa a 6-a a campionatului. Dupa cum s-a desfasurat jocul, baimarenii au lasat impresia ca puteau sa obtină mai mult din aceasta partida, dar nu au fructificat oportunitatile pe care le-au avut in acest meci.

Soarta partidei putea fi intoarsa in actul secund, cand Explorari a avut chiar si o minge de set. Din pacate lucrurile n-au mers bine la constructie si in atac, doua pase mai putin exacte neputand fi fructificate de tragatorii baimareni.

Marius Botea (antrenor principal Stiinta Explorari): “Am inceput prost partida si, cu toate eforturile depuse, n-am mai reusit sa intoarcem soarta primului set. Am avut in mana setul secund, dar pe final am gresit nepermis, iar in setul 3 nu am contat, din pacate. Ramanem cu regretul ca n-am castigat macar un set in acest meci.”