Dinamo - Știința Explorări 3-1

Dinamo București - Știința Explorări Baia Mare 3-1 (23, -19, 20, 25)

Dinamo: Kaszap 5p (un blocaj), de Pra 20p (un blocaj, 2 servicii as), Șoloc 14p (5 blocaje), Mureșan 13p (6 blocaje, un serviciu as), Munoz 4p, Peric 16p (2 servicii as), Mărieș (libero). Au mai jucat: Rhein 5p (un serviciu as) și Chițigoi. Antrenori: Daniel Rădulescu și Ionuț Harbuz.

Explorări: Râpeanu 3p, Negrean 12p (un blocaj, 2 servicii as), Fedorenko 10p (2 servicii as), Nagy 16p (3 blocaje), Lupu 10p (5 blocaje, un serviciu as), Mocanu 7p (2 blocaje), Bertran (libero). Au mai jucat: Țuțea 1p, Florea și Socaciu. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Au arbitrat: Lucian Năstase și Florin Dimachi (Galațí). Observator FRV: Dan Blaha (Curtea de Argeș).

- setul IV

4-3, 8-7, 12-7, 14-12, 16-12, 19-18, 21-18, 22-23, 23-24, 25-24, 27-25.

Știința Explorări se întoarce acasă cu un singur set câștigat în capitală, dar care nu ajută aproape deloc în clasament, băimărenii rămânând cu 7 puncte după primele nouă etape ale campionatului.

Partida cu Dinamo a fost echilibrată, gazdele reușind să-și păstreze luciditatea în momentele chie ale jocului.

Primul set s-a disputat pe muchie de cuțit. Băimărenii au condus o singură dată, cu 10-9, dar nu au fost la o distanță mai mare de două puncte în spatele adversarului. Echilibrul s-a menținut până la soorul de 23-23, finalul setului aparținând gazdelor, care s-au impus cu 25-23.

Bucureștenii încep bine și setul secund, reușind să păstreze inițiativa până la scorul de 11-10. Urmează o perioadă excelentă de joc pentru Explorări, care face nouă puncte consecutive și se impune cu până la urmă cu 25-19.

Oaspeții conduc ostilitățile și în debutul setului 3 și conduc cu 5-3 și 10-9. Perioada bună de joc a băimărenilor se încheie însă aici și Dinamo câștigă setul cu 25-20.

Setul 4 a fost plin de dramatism. Bucureștenii au început tare, conducând cu 12-7 și 16-12. Explorări nu a renunțat însă la luptă și a egalat la 22. Mai mult, scorul a devenit 23-24, băimărenii ratând o minge de set. Până la urmă Dinamo s-a impus în prelungiri, cu 27-25, adăugându-și trei puncte prețioase în clasament.