Derby incheiat la egalitate: CSM Stiinta Baia Mare ľ RCM Timisoara 20-20 (7-13)

Cele mai bune echipe ale momentului din rugby-ul romanesc au incheiat la egalitate, 20-20, derby-ul etapei a 9-a a SuperLigii, desfasurat pe stadionul Lascar Ghinet din Baia Mare. Desi castigasera  partida tur si obtinusera in primele etape victorii pe linie, baimarenii au trecut prin mari emotii in acest meci. Campionii au facut un joc bun si au fost la un pas sa plecea acasa cu o victorie. Zimbrii au egalat abia în ultimele minute ale timpului regulamentar, printr-un eseu de penalizare transformat de Luke Samoa. Neozeelandezul a avut chiar sansa sa aducă gazdelor o nesperata victorie, dar a ratat in prelungiri transformarea unei lovituri de pedeapsa de la centrul terenului.

Pentru CSM Știința au marcat: Dico (eseu) + 1 eseu de penalizare, Samoa 2 tr. + 2 l.p