Cupa Romaniei, faza I (tur): Stiinta Explorari - Unirea Dej 1-3

Stiinta Explorari - Unirea Dej 1-3 (-19, 21, -26, -21)

Explorari: Raileanu, Sangrey, Graham, Neamt, Balhaceanu, Suson, Balog (libero). Au mai jucat: Socaciu, Klanac, Rapeanu, Olar (libero). Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop

Unirea: Dascalu, Ilic, Miroslavjevic, Coasa, Didorciuc, Dinca, Kantor (libero). Antrenor: Victor Lazar

Au arbitrat: Marius Lazar si Daniel Hadade. Ovservator: FRV Gheorghită Mitrasca (toți din Zalau)

2-4, 7-11, 12-13, 12-15, 17-16, 19-21, 21-25

Conform traditiei, indiferent de competitia in care se intalnesc, cele doua echipe au furnizat un meci echilibrat, cu multe rasturnari de scor. Oaspetii au fost mult mai eficienti in atac si pana la urma s-au impus meritat. Momentul psihologic al partidei s-a produs in setul III, pe care gazdele l-au pierdut, dupa ce au irosit 3 mingi de set.

Mansa a doua se disputa tot in Baia Mare, sambata de la ora 13 și 30 de minute.

Pentru a se califica in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, Explorari trebuie sa invinga cu 3-0. Baimarenii au si varianta unei victorii cu 3-1, dar in acest caz ar trebui sa-si adjudece si setul de aur (pana la 15), care ar urma sa se dispute la finalul partidei de sambata.