Cupa României: VCM Piatra Neamț - Știința Explorări 0-3. Baia Mare s-a calificat în Final Four

VCM Piatra Neamț - Știința Explorări Baia Mare 0-3 (-17, -27, -21)

Piatra Neamț: Melinschi, Al. Ionescu, Iosif, Criste, Borcoș, Șomoi, B. Ionescu (libero). Antrenor: Dan Gavril și Nicolae Buruș.

Explorări: Răileanu, Imhoff, Talpă, Mocanu, Nagy, S. Dragomir, Popvici (libero). A mai jucat: Țuțea. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Au arbitrat: Florin Dimachi (Galați) și Tudorel Arbunea (Brăila). Observator FRV: Adrian Apetrei (Ploiești).

Știința Explorări a câștigat partida (eliminatorie) jucată azi în faza I (optimi de finală) a Cupei României și s-a calificat în Final Four, deoarece adversarul din faza II-a, Tricolorul LMV Ploiești, s-a retras din campionat.

Marius Botea (antrenor princ. Știința Explorări): "Am jucat foarte bine în primul set, după care am comis multe greșeli și ne-am complicat puțin situația. În setul secund am fost conduși chiar și la diferență de șase puncte, dar până la urmă am reușit să ne impunem. În setul trei ne-am revenit și l-am câștigat fără prea mari emoții. Cel mai important lucru, la finalul acestei partide, este că ne-am calificat în Final Four".