Cupa Regelui: Timișoara Saracens - CSM Știința Baia Mare 12-18 (12-0)

Victorie importantă obținută de CSM Știința în play-off-ul Cupei Regelui la rugby, ediția 2017. Băimărenii au învins în deplasare marea rivală Timișoara Saracens, după o spectaculoasă răsturnare de scor produsă în repriza a doua.

Formația campioană a condus la pauză cu 12-0, prin două încercări marcate de Wiliam Helu Fetu, ultima fiind transformată de Gabriel Conache. Oaspeții au jucat mult mai bine în repriza a doua și au întors rezultatul prin eseurile lui Ionuț Botezatu și Bidzina Skhamkharadze. Celelate puncte ale băimărenilor au fost înscrise de Alexandru Oprea (1 tr. + 2 l. p.).

Sâmbătă, 19 august, CSM Știința va juca acasă cu Steaua, o victorie a băimărenilor urmând să le asigure câștigarea trofeului.