CSM Bucuresti - Stiinta Explorari 3-2, in etapa a 9-a a campionatului

CSM Bucuresti - Stiinta Explorari Baia Mare 3-2 (19, -18, 21, -24, 13)

CSM Bucuresti: Dimitrov, Matei, Milotin, Yuskhevich, Dukic, Bontea, Gavrilovic (libero). Au mai jucat: Aldea, Dumitru, Iftime. Antrenori: Valentin Pereu si Vicentiu Dumitrescu

Explorari: Raileanu, Hilarius, Pastean, Graham, Balhaceanu, Suson, Olar (libero). Au mai jucat: Nagy, Sangrey, Rapeanu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Au arbitrat: Lucian Nastase (Galați) si Lucian Stania (Constanta). Observator FRV: Constantin Ispas (Bucuresti).

2-1, 5-5, 5-7, 8-7, 12-10, 12-13, 15-13

Stiinta Explorari se intoarce acasa cu un singur punct din capitala, desi, daca erau putin mai atenti, baimarenii puteau castiga acest meci.

Baimarenii au inceput crispat partida si CSM a castigat cu usurinta primul set cu 25-19. Explorari si-a revenit insa rapid si s-a impus in setul secund cu 25-18. Bucurestenii au preluat din nou initiativa dupa setul 3, adjudecat cu 25-21, si au fost foarte aproape sa obtina toate cele trei puncte. Setul 4, cel mai frumos al meciului, a fost marcat de cateva rasturnari spectaculoase de scor. Explorari a condus cu 17-12, dar CSM a revenit pe serviciul lui Matei si a preluat conducerea cu 18-17. In replica, Graham a servit si el eficient si scorul a devenit 18-21. Gazdele au revenit la conducere cu 24-22, dar baimarenii au salvat doua mingi de meci gratie unui blocaj ermetic si au dus meciul in prelungiri (24-26). Setul decisiv s-a desfasurat sub semnul echilibrului, dar din pacate Explorari a ratat finalul din cauza propriilor erori, pierzand cu 15-13, dupa ce a condus cu 13-12.

Marius Botea (antrenor principal Stiinta Explorari): N-am facut un meci rau, dar din pacate am gafat nepermis pe finalul seturilor 4 si 5. N-am ce sa le reprosez baietilor, sunt momente delicate in meci, cand ai nevoie si de putin noroc.