Arcada Galați - Știința Explorări 3-1

Arcada Galați - Știința Explorări Baia Mare 3-1 (17, 18, -15, 17)

Arcada: Filippov 3p (3 blocaje), Gontariu 21p (59% atac, un serviciu as), Spînu 10p (78% atac, 2 blocaje, un serviciu as), Ferreira 10p (55% atac, 3 blocaje, un serviciu as), Bala 11p (43% atac, un serviciu as, 30% preluare), Pașcan 8p (44% atac, un serviciu as, 13% preluare), Majstorovic (libero, 50% preluare). Au mai jucat: Cristudor 2p (25% atac, un blocaj, 17% preluare), Suljagic 2p (67% atac) și Jeliazkov. Antrenori: Nikolay Jeliazkov și Marian Apostu.

Explorări: Râpeanu 1p (un blocaj), Negrean 9p (30% atac, 2 blocaje), Fedorenko 8p (32% atac, 35% preluare), Nagy 2p (29% atac, 15% preluare), Lupu 10p (50% atac, 2 blocaje, un serviciu as), Mocanu 6p (56% atac, un blocaj), Bertran (libero, 56% preluare). Au mai jucat: Țuțea 10p (50% atac, un blocaj, 2 servicii as, 33% preluare), Florea 1p (un serviciu as) și Socaciu 1p (33% atac). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Au arbitrat: Florin Vasile-Bosi și Mihai Coman. Observator FRV: Constantin Ispas (toți din București).

- setul IV

3-4, 8-6, 12-8, 16-10, 20-16, 25-17 (23 min.).

Știința Explorări n-a reușit să răstoarne calculele hârtiei și a pierdut cu 3-1 partida jucată, în deplasare, cu Arcada Galați, în etapa a 5-a a campionatului.

Gazdele au dominat copios primele două seturi, pe care le-au câștigat clar cu 25-17 și 25-18. Băimărenii și-au luat revanșa în setul al 3-lea, pe care și l-au adjudecat, la un scor și mai sever, 25-15. Oaspeții au început bine și setul al 4-lea și au condus, ultima dată, cu 6-5. Din acel moment Arcada a preluat inițiativa, pe care nu au mai cedat-o până la final și a câștigat setul cu 25-17.

Marius Botea (antrenor principal Știința Explorări): Am plătit tribut începutului foarte slab de meci și o echipă de valoare, cum este Arcada, a speculat prompt acest lucru. Apoi ne-am redresat, dar câteva erori neforțate comise la mijlocul setului al patrulea ne-au compromis șansele de a putea spera la un eventual set decisiv.