Știința Explorări va ţntÔni VCM LPS Piatra Neamț, ţn sferturile de finală ale Cupei RomÔniei

Ieri s-au disputat trei partide, din cadrul optimilor de finală ale Cupei României, jocuri care au fost precedate în data de 1 octombrie de meciul preliminar dintre Bacău și Dinamo, toate jucate într-o singură manșă.

Rezultatele înregistrate:

Tur preliminar (1 octombrie): Știința Bacău - Dinamo București 3-2

Optimi de finală (8 octombrie):

- CSM București - Steaua București (meci amânat) (1)

- Știința Bacău - Tricolorul LMV Ploiești 1-3 (2)

- Unirea Dej - Banatul Caransebeș 3-2 (3)

- VCM LPS Piatra Neamț - Universitatea Cluj 3-1 (4)

Programul Cupei României la volei masculin:

Sferturi de finală (tur-retur, 16 și 23 noiembrie 2016):

- Unirea Dej - CSVM Zalău (5)

- Arcada Galați - învingătoarea dintre CSM București și Steaua (6)

- VCM LPS Piatra Neamț - Știința Explorări Baia Mare (7)

- SCMU Craiova - Tricolorul LMV Ploiești (8)

Semifinale (tur-retur, 25 ianuarie 2017 și 8 februarie 2017):

- învingătoarea meciului (8) - învingătoarea meciului (6)

- învingătoarea meciului (5) - învingătoarea meciului (7)

Sferturile și semifinalele Cupei României se dispută după sistemul tur-retur, urmând să se califice echipa care acumulează mai multe puncte în cele două manșe. Se vor acorda 3 puncte pentru victorie cu 3-0 sau 3-1, 2 puncte pentru victorie cu 3-2, 1 punct pentru înfrângere cu 2-3, 0 puncte pentru înfrângere cu 0-3 sau 1-3. Dacă punctajul general este 3-3 după cele două manșe, se va disputa setul de aur (până la 15) pentru stabilirea echipei calificate, indiferent de setaveraj.

Finala Cupei României se va juca, într-o singură manșă, în data de 30 aprilie 2017.